Az Index nemrég Dobos Balázst, a Századvég Innováció és Vállalati fenntarthatóság Üzletágának igazgatóját kérdezte többek között arról, hogy a mesterséges intelligencia (MI) miként formálhatja át a munkaerőpiacot a közeljövőben.
Dobos előre tekintve ismertette, hogy a mesterséges intelligencia gyors térnyerése alapjaiban alakítja át a munka világát. A monoton, rutinszerű feladatokat végző állások – például irodai adminisztráció vagy ügyfélszolgálat – „rohamosan” visszaszorulnak, míg a magas hozzáadott értékű, specializált szakmák, mint a STEM-területek, az egészségügy vagy a kutatás-fejlesztés, felértékelődnek – hangzott el.
A Századvég munkatársa azt is hozzátette, hogy az MI hatása folyamatosan gyorsul, különösen a tudásalapú munkát végző szektorokban.
Ez a munkavállalóktól és a vállalatoktól is új készségek megszerzését és a készségalapú toborzást teszi szükségessé, a versenyképesség megőrzéséhez”
– húzta alá.
Vannak, akik kiemelkedő módon használják
A szakértő rámutatott, hogy a fiatalok és a tanulók vezetik leginkább MI-használatot, miközben
a munkahelyek több mint felében már engedélyezett az ilyen technológiák alkalmazása.
Igaz, a szabályozása még várat magára.
Így hat a gazdaságra a Mesterséges Intelligencia
A Századvég elemzése szerint az MI gazdaságra gyakorolt hatása sem csupán elmélet már: a termelékenységnövekedés révén évi 0,2–0,3 százalékpontos GDP-többletet is hozhat Magyarországon. Ehhez azonban nemcsak technológiai, hanem strukturális alkalmazkodásra is szükség van: az oktatás, az átképzés és a szabályozás szerepe kulcsfontosságú lesz a következő években.
Az MI nem csupán átalakítja a munkát, hanem új gazdasági lendületet is adhat”
– hangsúlyozták az összeállításban.
Nyitókép illusztráció. Fotó: Shutterstock